Abdest Nasıl Alınır?

Abdest Nasıl Alınır?
Reklam

Selâmün aleyküm

 

Abdestimizi nasıl alacağımızı anlatmaya geçmeden bilmenizi isterim “Abdest” temizliktir ve huzur verir.

Abdest almadan önce tuvalet ihtiyaçlarımızı gidermeliyiz. (Tuvalet ihtiyacımızı giderdikten sonra biraz bekleyip akıntı veya gaz var ise bitmesini bekleyip abdest almalıyız.)
Eğer tuvalet ihtiyacınız yok ise taharet alınmalıdır.(Sol eliniz ile…)
Üzerimizde bulunan elbisemiz de eğer pislik var ise temizlenmelidir.
(İdrar, Kan, Akıntı, Toz gibi…)

Abdestimizi Almak için önce besmele çekmeliyiz ve “Niyet” etmeliyiz.
Bismillâhirrahmânirrahîm
Niyet ediyorum ALLAH Rızası için Abdest almaya diyerek Niyet edilir.
Veya (Örnek; sabah namazını kılmak için Abdest almanız gerekiyor ise Sabah namazını kılmak için niyet ediyorum ALLAH C.C Lü Rızası için Abdest almaya diyerek niyette edilebilir.)

Ellerimizi 3 kez bileklerimizi dahil ederek komple ovalayarak yıkamamız gerekir. İlk sağ el ile başlanmalıdır. Tırnak içlerini dahil ediniz. (İki el parmaklarımızı birbirinin üstüne ve altına  getiririz ve parmak aralarımızı da ovalayarak ellerimizi komple yıkarız. Kuru yer kalmayacak şekilde…)

Ağzımıza 3 kez su alırız boğazımıza kadar ve gargara da boğaz ve ağzımıza yaparız sağ elimizin işaret parmağı ile dişlerimizi sağa ve sola ovalarız bastırmadan.(Eğer ağzımız oruç ise orucumuzu bozmayacak şekilde su alınmalıdır. Yani yutma ihtimalini asla unutmayın yutacak veya şüpheye düşecek kadar su almayınız.)

Burnumuza Üç kez su çekeriz ve sümkürerek temizleriz. (Sümkürme işlemini sol elimiz ile yapıp sol elimizle de temizlememiz gerekir, yani sağ elimizi pis olan yerlerde kullanmıyoruz. Not: Eğer oruç sanız Suyu yutma ihtimalini asla unutmayın yutacak veya şüpheye düşecek kadar su almayınız.)

Yüzümüzü komple 3 kez iki elimizle suyu şaplatma dan yıkarız. (Yani suyu ses çıkartacak şekilde yüzümüze vurmayacağız, Ve yüzümüzü yıkarken saç bitim yeri dahil olarak çene altını ve genelde suyun pek gelmeyeceği faul ve kulak arkalarını da yıkayacağız.(Kuru yer kalmayacak şekilde…)

Kollarımızı 3 kez dirseklerimiz ile birlikte komple yıkarız. (Eller dahil ederek ovalayarak komple yıkamalıyız. Kuru yer kalmayacak şekilde…) 

Başımızı iki elimiz ile bir kez komple mesh ederiz. (İki elimizi suyun altına tutup temizleyip daha sonra başımızın tamamına iki elimiz ile bir kez mesh ederiz.)

Kulaklarımızı ise ellerimiz ile bir kez temizleriz, kulak içini,dışını, arkasını ve kenarlarını dahil ederek.

Ensemize bir kez ellerimizi temizleyip mesh ederiz, yani Ellerimizin içi ile değil dışı ile mesh ederiz ve boynumuza gelmeyecek şekilde olması gerekir, yani sadece ense kısımına boyun ve boğaz kısımına gelmeyecek.

Ayaklarımızı Sağ ayak ile başlayarak üç kez bileklerimiz ile birlikte yıkarız ve sadece sol elimiz ile… Tırnak aralarına da suyun gitmesini sağlayınız.
Sağ elimizi pis yerlerimize değmemesi gerekir.
(Kuru yer kalmayacak şekilde…)

Kıble yönüne dönük Şahadet getiririz.
HZ. MUHAMMED MUSTAFA S.A.S Peygamber efendimize Salat-ü selam okuruz.
Not: Biliyorsanız Kadir Suresi okumakta Efdal olur.

ÇOK ÖNEMLİ NOT!
(YUKARIDAKİ ANLATIM BİLGİLERİ GENEL OLARAK VERİLMİŞTİR LÜTFEN BAŞKA KAYNAKLARI DA ARAŞTIRINIZ. SONUÇTA HOCA DEĞİLİZ.)

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. hakan dedi ki:

    çok teşekkürler

  2. Ali dedi ki:

    Anlatımın güzel olmuş

  3. camel dedi ki:

    sağol

BİR YORUM YAZ