DiniSitem

Salatül Fatih Sigası – Salavat ı Fatih

Salatül Fatih Sigası – Salavat ı Fatih

Salatül Fatih Sigası – Salavat ı Fatih

Konu: Salatül Fatih Sigası – Salavat ı Fatih

 

Selâmün aleyküm

 

Anlatımı iki şekilde paylaşıyorum:
1.  Arapça okumayı bilenler ve okumayı sevenler için yazılı.
2.  Arapça okumasını bilmeyenler ve daha çok dinleyerek öğrenmesini sevenler için videolu anlatım.

1. Arapça okumayı bilenler ve okumayı sevenler için yazılı Anlatım:

“اَللّٰهُمَّ صَلِّ وَسَلِّمْ وَبَارِكْ عَلٰى سَــيِّــدِنَا مُحَمَّدِ ۨالْفَاتِحِ لِمَا اُغْلِقَ وَالْخَاتِمِ لِمَا سَبَقَ نَاصِرِ الْحَقِّ بِالْحَـقِّ وَالْهَادِى اِلٰى صِرَاطِكَ الْمُسْتَقِيمِ وَعَلٰى اٰلِه۪ وَاَصْحَابِه۪ حَقَّ قَدْرِه۪ وَمِقْدَارِهِ الْعَظِيمِ.”

Muhammed el-Bekrî (Kuddise Sirruhû) ya ait olan bu salât öyle büyük bir salâttır ki Rasûlüllâh (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) in mana âlemin deki beyanı vechile ömründe bir kere dahi bu salâtı okuyan kişi cehenneme girmez. (Cehenneme gir-mesi mukadder olana nasip edilmez.)

Mağrib sâdâtından bazısının nakline göre bu salât Allâh-u Te’âlâ tarafından bir sahife ile bu zata indirilmiştir.
Bu salâtın bir defa okunması altı kere Kur’ân-ı Kerîm’in hatmine denktir. Bir riva-yet onbin, bir rivayet altıyüzbin salât okumaya muâdildir.
Bu salâta kırk gün devam edene Allâh-u Te’âlâ bütün günahlardan tevbe nasib eder.
Her kim bu sîğayı perşembe veya cuma ya da pazartesi gecesi bin defa okursa Rasûlüllâh (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) ile uyanık halde buluşur. Ancak bu, dört rekat namazın ardından okunmalı, bu namazın birinci rekatında üç kere Kadr Sûresi, ikinci rekatında üç kere Zelzele Sûresi, Üçüncü rekatında üç kere Kâfirûn Sûresi, dördüncü rekatında da üçer kere mu’avvizeteyn (Felak ve Nâs sûreleri) kırâat edilmelidir ve bu salâtın tilâveti esnâsında ûd yakılmalıdır. İsteyen bunu deneyebilir.
Ahmed Dahlân (Rahimehullâh) ın beyanına göre; bu salâta günde yüz kere devam edene manevî perdeler açılır ve Allâh-u Te’âlâ’dan başka kimsenin bilemeyeceği kadar nurlar saçılır.

Bu salâtın sahibi olan büyük kutub demiştir ki: “Ömründe bir kere bu salâtı okuyan cehenneme girerse Allâh’ın huzurunda beni yakalasın.” Bu sözün sahibi olan zat Abdülkadir-i Geylânî (Kuddise Sirruhû) dan sonra: “Benim bu ayağım doğuda ve batıda bulunan bütün velilerin boynu üzerindedir” diyebilmiş ikinci zattır. Bir kere kendisi Rasûlüllâh (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) in kabrini ziyaret ederken Rasûlüllâh (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) ona şifahen: “بَارَكَ اللّٰهُ فِيكَ وَفِى ذُرِّيَّتِكَ” “Allâh seni ve zürriyetini mübarek kılsın.” diye hıtab etmiştir. Şa’rânî, Şihâb ve Münâvî gibi bir çok âlim bu zatı en mübalağalı ifadelerle methetmiş-lerdir.
(es-Sâvî, el-Esrâru’r-Rabbâniyye, sh:45; Yûsuf-u Nebhânî, Efdalü’s-salevât, Salât no:50, sh:89-96)

 

2. Arapça okumasını bilmeyenler ve daha çok dinleyerek öğrenmesini sevenler için videolu anlatım:

Salatül Fatih Sigası (Salavat ı Fatih) 100 tekrarlı okunuşu aşağıda paylaşılmıştır:

 

(videoları ekleyen dinisitem.com değildir. Paylaşım içerisindeki yazı dizisi video anlatım kaynağından alınmıştır.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ