Salatül Fatih Sigası – Salavat ı Fatih

Salatül Fatih Sigası – Salavat ı Fatih

Salatül Fatih Sigası – Salavat ı Fatih

Konu: Salatül Fatih Sigası – Salavat ı Fatih

 

Selâmün aleyküm

 

Anlatımı iki şekilde paylaşıyorum:
1.  Arapça okumayı bilenler ve okumayı sevenler için yazılı.
2.  Arapça okumasını bilmeyenler ve daha çok dinleyerek öğrenmesini sevenler için videolu anlatım.
(** Latin alfabesine çevri eklenmiştir.)

 

1. Arapça okumayı bilenler ve okumayı sevenler için yazılı Anlatım:

“اَللّٰهُمَّ صَلِّ وَسَلِّمْ وَبَارِكْ عَلٰى سَــيِّــدِنَا مُحَمَّدِ ۨالْفَاتِحِ لِمَا اُغْلِقَ وَالْخَاتِمِ لِمَا سَبَقَ نَاصِرِ الْحَقِّ بِالْحَـقِّ وَالْهَادِى اِلٰى صِرَاطِكَ الْمُسْتَقِيمِ وَعَلٰى اٰلِه۪ وَاَصْحَابِه۪ حَقَّ قَدْرِه۪ وَمِقْدَارِهِ الْعَظِيمِ.”

Muhammed el-Bekrî (Kuddise Sirruhû) ya ait olan bu salât öyle büyük bir salâttır ki Rasûlüllâh (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) in mana âlemin deki beyanı vechile ömründe bir kere dahi bu salâtı okuyan kişi cehenneme girmez. (Cehenneme gir-mesi mukadder olana nasip edilmez.)

Mağrib sâdâtından bazısının nakline göre bu salât Allâh-u Te’âlâ tarafından bir sahife ile bu zata indirilmiştir.
Bu salâtın bir defa okunması altı kere Kur’ân-ı Kerîm’in hatmine denktir. Bir riva-yet onbin, bir rivayet altıyüzbin salât okumaya muâdildir.
Bu salâta kırk gün devam edene Allâh-u Te’âlâ bütün günahlardan tevbe nasib eder.
Her kim bu sîğayı perşembe veya cuma ya da pazartesi gecesi bin defa okursa Rasûlüllâh (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) ile uyanık halde buluşur. Ancak bu, dört rekat namazın ardından okunmalı, bu namazın birinci rekatında üç kere Kadr Sûresi, ikinci rekatında üç kere Zelzele Sûresi, Üçüncü rekatında üç kere Kâfirûn Sûresi, dördüncü rekatında da üçer kere mu’avvizeteyn (Felak ve Nâs sûreleri) kırâat edilmelidir ve bu salâtın tilâveti esnâsında ûd yakılmalıdır. İsteyen bunu deneyebilir.
Ahmed Dahlân (Rahimehullâh) ın beyanına göre; bu salâta günde yüz kere devam edene manevî perdeler açılır ve Allâh-u Te’âlâ’dan başka kimsenin bilemeyeceği kadar nurlar saçılır.

Bu salâtın sahibi olan büyük kutub demiştir ki: “Ömründe bir kere bu salâtı okuyan cehenneme girerse Allâh’ın huzurunda beni yakalasın.” Bu sözün sahibi olan zat Abdülkadir-i Geylânî (Kuddise Sirruhû) dan sonra: “Benim bu ayağım doğuda ve batıda bulunan bütün velilerin boynu üzerindedir” diyebilmiş ikinci zattır. Bir kere kendisi Rasûlüllâh (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) in kabrini ziyaret ederken Rasûlüllâh (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) ona şifahen: “بَارَكَ اللّٰهُ فِيكَ وَفِى ذُرِّيَّتِكَ” “Allâh seni ve zürriyetini mübarek kılsın.” diye hıtab etmiştir. Şa’rânî, Şihâb ve Münâvî gibi bir çok âlim bu zatı en mübalağalı ifadelerle methetmiş-lerdir.
(es-Sâvî, el-Esrâru’r-Rabbâniyye, sh:45; Yûsuf-u Nebhânî, Efdalü’s-salevât, Salât no:50, sh:89-96)

 

2. Arapça okumasını bilmeyenler ve daha çok dinleyerek öğrenmesini sevenler için videolu anlatım:

 

Salâtü’l Fâtih Sîğası  (Salavat ı Fatih) ve Açıklaması aşağıda paylaşılmıştır: videonun açıklamasından hemen sonra 2.17 dakikasında salavat-ı Fatih okunmaktadır.

 

(Bazı harflerin doğru okunuşları için video incelemesini ihmal etmeyiniz.)

Önemli Not: Lütfen Latin alfabesine göre okuma yaparken konu içerisindeki paylaşılan videonun okunuş ses ve harf çıkışlarına uygun olarak takip ederek okuyunuz.

Bismillâhirrahmânirrahîm

” Allâhümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedinil fâtihi lima uğliqa vel hâtimi limâ sebeqa nâsıril haqqi bil haqq, vel hâdî ilâ sırâtıkel mustaqîm ve alâ âlihî ve ashâbihî haqqa qadrihî ve miqdârihil azîm. ”  Âmîn.

 

Önemli Not 2: Aşağıdaki Kaynaklar kısımında açıklayıcı bir site içeriği de eklenmiştir. Okunuş yazımına da dikkat ederek cubbeliden.blogspot.com ile de ayrıca okuya bilirsiniz.

 

Kaynaklar:

***(videoları ekleyen dinisitem.com değildir.)
 Yazılı anlatım bir youtube kanalının açıklamasından alınmıştır.
 Arapça olan yazının Latin alfabesine çevrilmesini Hocaya danışarak yaptık.
” cubbeliden.blogspot.com – Admini ” 
https://cubbeliden.blogspot.com/2017/05/salatul-fatih-cok-onemli-bir-salavat.html

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Serkan dedi ki:

  Ven nasırıl değil de nasırıl diyor sebebi nedir?

 2. DiniSitem dedi ki:

  Konu içerisindeki Arapçayı Latin alfabesine çeviren içerik kaldırılmıştır. Uyarınız için teşekkürler.

  – İçerik videosu dinisitem.com’a ait değildir. (ben hoca değilim bu tarz çevrilmeleri yapmam ve zaten bu işin vebaline giremem. ” Ben aktarıcıyım yayıncıyım. Hoca olan veya bu tarz çevirmeleri yapabilecek dini ilime sahip olanların yayınlarından alıp sitede paylaşım yapıyorum.” Amacım yaymak haber vermek. )

  – *** Kaldırılan içeriğin yenisi ” Lâlegül TV ” resmi youtube kanalından alınarak eklenmiştir yayınımıza devam ediyoruz.

 3. Anonim dedi ki:

  Cübbeli Ahmet hocanın “Salavatul hitam sigasi var imanlı ölmek için okuyan yada bakan peygamber efendimiz mana aleminde söz vermiş”,”imanlı ölmek için bide cübbeli Ahmet hocanın en yüksek velilerden olmak için imanlı ölmek için”,”8 cennet kapısının sevapları ve “salavatul Fatihe cehenneme girerse ahirette yakama yapissin imanlı ölürse””anne babasını bütün ecdatini salavat””salavatul azimiyye””seyyudil istiğfar”bakın yayın inşallah bunları inşallah paylasirsiniz googleye yazın çıkar inşallah önceden mesaj yazmış olabilirim yayılması için youtubede de vdeolar var bi bakın inşallah ya

 4. DiniSitem dedi ki:

  Salevâtü’l-Hitam Ale’n-Nebiyyi’l Hattâm ve Salavatı Azimiyye ” yakın zamanda.. müsait bir vakitte eklemeyi düşünüyoruz. Konular eklenince yanıt olarak link verilir. Diğer iki konumuz zaten eklidir onlarından site içi link paylaşımı aşağıdadır.

  Seyyidül İstiğfar için lütfen tıklayınız yeni sayfada açılır.

  Ne Kadar Günahı Olsa da Kişiyi Cennete Girdirecek Farklı Bir Kelime-i Şehadet için lütfen tıklayınız yeni sayfada açılır.

  Allah-u Teala Ümmeti Muhammed’den ve bizlerden dünya ahiret razı olsun Amin, derdimiz hak din İslam’ı Allah-u Teala’nın rızası için yaymak bilgiler vermektir Elhamdülillah.
  Yorumunuz için teşekkür ederiz.

BİR YORUM YAZ