Mi‘râc Gecesi (Anlamı, Mâhiyeti, Önemi)

Mi‘râc Gecesi (Anlamı, Mâhiyeti, Önemi)

Konu: Mi‘râc Gecesi – (Anlamı, Mâhiyeti, Önemi)

 

 

Selâmün aleyküm

 

 

Konu Anlatım sırası:

1-) Mi‘râc Gecesi – (Anlamı, Mâhiyeti, Önemi) (yazılı Anlatım)
2-) Cübbeli Ahmet Hoca Efendinin “Mi‘râc Gecesi” Özel Sohbeti (Videolu Anlatım sitemizden ayrılmadan izleyebilirsiniz.)

 

 

1-) Mi‘râc Gecesi – (Anlamı, Mâhiyeti, Önemi) (yazılı Anlatım)

Receb-i Şerîf ayının 27. gecesi Mi‘râc Gecesi’dir. Mi‘râc, merdiven demektir.
Cebrâil (Aleyhisselâm) Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)’i, 52 yaşında iken, Receb-i Şerîf ayının 27. gecesi, Mekke-i Mükerreme’deki Mescid-i Haram’dan alarak Kudüs’teki Mescid-i Aksâ’ya götürdü ve oradan da semâ katlarına urûc ettiler.

 

Mi‘rac; Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) uyanık hâlde iken, rûh ve mübârek bedeni ile birlikte gerçekleşti. Âyet-i kerîme ile sabit olduğundan, Mekke-i Mükerreme’den Kudüs-ü Şerîf’e götürüldüğüne inanmayan kâfir olur. Semâ katlarına, bilinmeyen yerlere götürüldüğüne inanmayan ise sapık olur.

 

Mukaddes Yolculuk ve Sayısız Müşâhedeler

Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem), Mi‘rac’da Cenneti, Cehennemi, sayısız şeyleri müşahede edip, Kürsî, Arş ve rûh âlemlerini geçip, bilinemeyecek, anlaşılamayacak ve anlatılamayacak şekilde; mekânsız, zamansız, cihetsiz ve sıfatsız olarak Allâh-u Te‘âlâ’yı gördü. Hiçbir mahlûkun bilemeyeceği, anlayamayacağı türlü türlü nimetlere kavuşup bir anda, Kudüs-ü Şerîf’e ve oradan da Mekke-i Mükerreme’ye geldi.

 

Mi‘râc’da 5 vakit namaz farz oldu. Mi‘rac’dan önce, yalnız sabah ve akşam namazı vardı. Mi‘râc gecesi, akşam namazı 3 rekât, öteki namazlar ise 2 rekât farz oldu. Medine-i Münevvere’de ikinci emirle sabah ve akşam dışında kalan namazlar 4 rekâta çıkarıldı. Hicretin 4. yılında 4 rekâtlık bu namazlar, misafir için yine 2 rekâta indirildi.

 

Mi‘râc hâdisesiyle, Müslümanların îmânı kuvvetlendi; kâfirlerin düşmanlığı arttı. Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)e kâfirler inanmadı.

 

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)e: “Mescid-i Aksâ’nın kaç kapısı, kaç penceresi var?..” gibi sorular sordular. O anda, Cebrâil (Aleyhisselâm)ın gelerek Mescid-i Aksâ’yı, gözlerinin önüne getirmesi vesilesiyle müşriklerin suallerini cevapladı.

 

Bu mübârek gecede, diğer mübârek geceler gibi ihyâ açısından önem taşıyan bir gece. Bu mübârek geceyi ihyâ için kazâ namazları kılmalı, Hz. Kur’ân-ı Kerîm ve ilmihâl okumalı, tevbe ve istiğfâr etmeli, salevât-ı şerîfe getirmeli, ulemâyı ziyaret etmeli, fakirleri sevindirmeli ve bütün Müslümanlara duâ edilmelidir.

Kaynak: ismailaga.org.tr/mirac-gecesinin-anlami-mahiyeti-ve-onemi

 

 

 

2-) Cübbeli Ahmet Hoca Efendinin “Mi‘râc Gecesi” Özel Sohbeti (Videolu Anlatım sitemizden ayrılmadan izleyebilirsiniz.)

Cübbeli Ahmet Hocamızın  Mi‘râc Gecesi” Hakkındaki Sohbetini ‘de Aşağıdaki Youtube videosu ile sitemizden ayrılmadan izleyebilirsiniz. süresi:2 saat 6 dakika ..
Dinlemeniz’de ve İzlemeniz’de Büyük Fayda Görüyorum Üşenmeyin.

(video ekleyen dinisitem.com değildir. Lâlegül TV Resmin Youtube kanalıdır.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ