Abdest Almanın Faydaları ve 10 Bilimsel gerçek

Abdest Almanın Faydaları ve 10 Bilimsel gerçek

Konu: Abdest Almanın Faydaları ve 10 Bilimsel gerçek

Selâmün aleyküm

 

Konu Anlatım: Recep ÜNAL Hoca

 

ABDEST HAKKINDAKİ 10 BİLİMSEL GERÇEK

En önemli ibadetlerden biri olan Namaz’dan önce aldığımız abdest ile ilgili 10 bilimsel gerçek..

Abdest hakkında bilmedikleriniz:
1- İnsan vücudu üzerinde yaklaşık 700 Biyolojik Aktif Nokta (BAN) bulunur. Bunlardan 66 tanesi ‘Agresi Noktası’ olarak adlandırılan ekstra aktif noktalardır. 66 Agresi noktasından 61’i abdest azaların da yer almaktadır. Abdestte azalar yıkanırken BAN faaliyete geçer, agresi noktaları denge kazanır. Bu sebeple abdest teki sırayı bozmamaya özen göstermek gerekir..
2. Yüz yıkanırken mide, bağırsaklar, safra kesesi, idrar yolları, sinir sistemi ve üreme organları uyarılmış olur.
3. Kollar yıkanırken, bağırsaklar, kalp, akciğerler, üreme organları, idrar yolları ve kan dolaşımı uyarılır..
4. Kulaklar,yaklaşık 100 BAN’ın yer aldığı ve hemen hemen bütün organlarla bağlantılı olan bir komuta merkezidir.Kulaklar mesh edilirken bütün organlar uyarılmış olur..
5. Ayaklar yıkanırken hormon dengesini sağlayan, büyüme ve üremeyi kontrol altında tutan hipofiz,böbrekler ve hemen hemen bütün organların faaliyetini etkileyen BAN uyarılır..
6. Abdestte akupunktur noktalarının uyarılmasıyla vücutta enerji ve kan dolaşımı kolaylaşır, vücudun direnci artar,bağışıklık sistemi güçlenir. Ateş yükselince soğuk su ile abdest almak, ateşi 1,5-2 derece kadar düşürür..
7. Abdest tansiyonu düşürür,baş ağrısını hafifletir,uyuklamayı,yorgunluğu ve öfkeyi giderir. Soğuk su kullanmak,abdestin ve guslün faydalarını artırır. Peygamberimiz (s.a.v) ashabına abdest için ılık su tavsiye ederdi..
8. Her abdestte misvak kullanmak çok önemlidir. Misvak dişlerden ziyade diş etleri için önemlidir.Çünkü her bir dişin dibinde farklı organlarla bağlantılı ikişer akupunktur noktası bulunur..
9. Misvak akupunktur noktaları vasıtasıyla, diş etlerine 28 sinirle bağlanan beynin,5 duyu organı ve sinüslerin,kasların,iç organların ve üreme organlarının işlevini dengeler..
10. Misvak kaslarda ağrıyı azaltır, diş eti hastalıkları ve diş çürümelerini önler.Ağızdaki zararlı mikropları öldürür, faydalıların yaşamını kolaylaştırır,akıl sağlığını ve hafıza kuvvetini son nefese kadar korur. Misvağın etkisi kullanıldıktan sonra 48 saat süreyle devam eder.
Misvak kullanmak sünnettir..

 

(not: hocamızın facebook hesabı üzerinden anlatım alınmıştır.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ