DiniSitem

İhtiyaç Sahiplerine İyilik Etmek (ZEKÂT ve SADAKA)

İhtiyaç Sahiplerine İyilik Etmek (ZEKÂT ve SADAKA)

Konu: İhtiyaç Sahiplerine İyilik Etmenin Önemi- (ZEKÂT ve SADAKA Hakkında Bilgi)

 

Selâmün aleyküm

Hz. Muhammed Mustafa (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Peygamber Efendimiz: “İslâm’da en hayırlı amel yemek yedirmen ve tanıdığın (ve tanımadığın) herkese selâm vermendir” hadîs-i şerîf  ile yazımıza başlamak ne mutlu.
Sırf RABBİMİZ ALLAH C.C RIZASI İÇİN İhtiyaç sahiplerine yardım etmek ne güzel bir davranıştır.

 

“Allâh(-u Te‘âlây)a ibâdet edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve sağ ellerinizin malik olduğu (ellerinizin altında bulunan köle, cariye, hizmetçi ve benzeri) kimselere tam manasıyla iyilik edin. Şüphesiz ki (Allah), kendini beğenen ve dâima böbürlenen kimseyi sevmez.”

Tefsîr-i Kebîr’de zikredildiğine göre, bu âyet-i celîlede güzel ahlâkım on bir kısmı açıklanmıştır. Bunlardan altıncısı da “Fakirlere ve zayıflara iyilik” etmektir.

Fakirlere İyilik Hakkında Bir Hadîs-i Şerîf

Ebû Hureyre (Radıyallâhu Anh)dan rivâyete göre, Resûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Dulların ve miskinlerin ihtiyaçlarını görmek için çalışan kişi, Allah yolunda cihâd eden kişi gibidir.”

Bir rivâyette de:

(O kişi) hiç gevşeklik etmeden devamlı namaz kılan ve hiç ara vermeden devamlı oruç tutan gibidir.” buyurdu.

İmâm-ı Tâvûs (Rahimehullâh) kız kardeşlerinin ihtiyaçlarını görmeyi, Allah yolunda cihâddan üstün tutardı.

Mevlâ Te‘âlâ şöyle buyurur:

“İman edip iyi işler yapanlara, hakkıyla sakınıp inandıkları ve salih amel işledikleri, sonra hakkıyla sakınıp iman ettikleri, sonra hakkıyla sakınıp iyilik ettikleri takdirde, tattıklarından dolayı hiçbir günah yoktur. Allah, iyi iş yapanları sever.”

Bu âyet-i kerîmede methedilenlerin sıfatlarından olan fakir fukaraya ihsanda bulunmak dünyevî bakımdan görünüşte bir kayıp olsa da, manevî bakımdan sırf kazanç olduğu konusunda hiç şüphe olmadığı gibi, Mevlâ Te‘âlâ dünyevî zararları da fazl-u keremiyle en güzel şekilde telâfi edebilir. Dolayısıyla insan, Mevlâ Te‘âlâ’ya güvenerek ihsândan elini çekmemelidir..

 

*** Sadakayı Bekletmeden vermenin Önemi ” adlı yazımıza Buraya Tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Sadaka ve ZEKÂT Vermek Malı Azaltmaz Bilâkis Artırır.

 

(Habîbim) De ki: Pis (ve kötü) ile temiz (ve iyi), pisin çokluğu hoşuna da gitse bir değildir. Öyleyse ey selim akıl sahipleri! (Pisten sakınıp, temizi tercih etme hususunda) Allah’tan korkun ki, kurtuluşa eresiniz.”

Bu âyet-i celîleden anlaşıldığına göre, haram mal ne kadar çok olsa da neticede bereketsiz kalacak, helâl mal ne kadar az olsa da sahibine mübârek olacaktır.

Nitekim Mevlâ Te‘âlâ: “Allâh(-u Te‘âlâ) faizi mahveder, sadakaları ise büyütür.” buyurmaktadır.
Dolayısıyla faizli malın çok görünüp sadaka ve zekâtı vermekle malın eksilmesi insanı şaşırtmamalıdır; çünkü Allâh-u Te‘âlâ haram olan o çok malı neticede Mahvedecek, Zekâtı Verilen Malı İse Artıracaktır.

 

“” Namazı dikkatli kılınız, zekâtı veriniz. (Bakara Suresi: 110 âyetidir.) “”

*** Verilecek zekat miktarı ise, her sene malının Kırkta Birini Vermektir.

 

*** ZEKÂT Vermek ve Hesabı:

 

*** Aşağıdaki iki adet videonun her ikisini de mutlaka izleyiniz veya dinleyiniz.
Anlatım: Cübbeli Ahmet Mahmut Ünlü ile Fatih Kalender Hocalarımız tarafından yapılacaktır.

 

*Zekât miktarının hesabını yaparken, hicri takvime göre hesap etmek gerekir.
Hicri Takvim için Buraya Tıklayınız.

*Nisap miktarına ne zaman sahip oldunuz, bu zaman dilimi önemlidir.

*Zekât vermek malı çoğaltır bereketlendirir.

* Zekât miktarını hesap ederken, aklı selim olarak dosdoğru bir hesap yapmanız gerekmektedir.

 

 

 

 

Not: Durumunuz yeterince iyi ise AŞEVİNE yardım etmek ister misiniz?
Peygamberlerin sünnetinden olan ihtiyaç sahiplerine ikrâm ve yardımda bulunma hasleti, varlıklı kimselerden ihtiyaç sahiplerine mânevî bir köprü vazifesi gören aşevleriyle müşahhas bir hâle bürünmüş ve İslâm medeniyetinin yapıtaşlarından biri olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

İsmailağa; biri Avrupa, diğeri Anadolu yakasında olmak üzere, her gün talebe ve ihtiyaç sahiplerinden oluşan ortalama 2500 kişilik sıcak yemek ikrâmında bulunduğu iki ayrı aşeviyle ve düzenli olarak ulaştırmış olduğu gıda destekleri, sağlamış olduğu aynî ve nakdî yardımlarla bu mânevî köprüyü günümüzde de muhafaza etmektedir. Sizler de bu hizmetlere ve hayra destek sağlayabilir ve bütün bu hizmet ve faaliyetlerden hâsıl olacak ecir ve mükâfata ortak olabilirsiniz.

 

Kaynak: ismailaga.org.tr/ihtiyac-sahiplerine-iyilik-etmenin-fazileti
videoları ekleyen dinisitem.com değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ