Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

  • 1.554 kez görüntülendi.
Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

Konu: Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?


Selâmün aleyküm

 

Konu anlatım sırası:

1-) Cenaze Namazı ile ilgili Hadis-i Şerif.
2-) Cenaze Namazının Kılınışı Nasıl? Cenaze Namazının Tarifi.

 

Cenaze namazı ölen kimse için kılınır. Ölü için yapılan duadır. Müslüman kardeşin günah ve kusurlarının bağışlanmasını Allah’tan dilemek, ona son vazifeyi yapmak için cenaze namazı kılınır. Cenaze namazı, farz-ı kifayedir. Cenaze namazının rükûnleri, dört tekbir ile kıyamdır. Selâm vermek vacibdir. Cenaze namazında rükû ve secde yoktur. Kerahat vakitlerde kılınmaz. Cenaze namazı için de abdest almak gereklidir.

 

 

1-) Cenaze Namazı ile ilgili Hadis-i Şerif şu şekildedir:

 

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, siyah bir kadın – veya siyah bir genç- Mescid-i Nebevî’yi süpürürdü. Bir ara Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem o kadını -veya genci- göremeyince onun nerede olduğunu sordu.

– Öldü, dediler. Hz. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem

– “Bana haber verseydiniz ya!” buyurdu. Sahâbîler o kadını -veya genci- önemsememişlerdi. Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem sözüne devamla “Bana mezarını gösterin” buyurdu. Mezarını gösterdiler. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem onun cenaze namazını kıldıktan sonra şöyle buyurdu:

“Bu kabirler orada yatanlar için zifirî karanlıktır. Üzerlerine kılacağım namaz sebebiyle Allah Teâlâ onların kabirlerini aydınlatır.” (Buhârî, Salât 72, Cenâiz 67; Müslim, Cenâiz 71. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Cenâiz 57; İbni Mâce, Cenâiz 32)

 

 

2-) Cenaze Namazının Kılınışı Nasıl? Cenaze Namazının Tarifi:

 

1- İmamın arkasında yer alırız ve “Allah için namaza, meyyit için duaya, er kişi (veya hatun kişi) niyetine uydum hazır olan imama” diye niyet edilir.

2- Niyet ettikten sonra imam yüksek sesle, onun peşinden cemaat gizlice “Allahu Ekber” diyerek birinci tekbiri alıp diğer namazlarda olduğu gibi ellerini kulak hizasına kaldırır ve göbek altına bağlar.

3- İmam ve cemaat gizlice Subhaneke‘yi okurlar. Subhaneke’de diğer namazlarda okunmayan “ve celle senâük” cümlesi de okunur.

4- Sübhaneke okunduktan sonra eller kaldırılmadan imam açıktan, cemaat da gizlice “Allahu Ekber” diyerek ikinci tekbiri alırlar. Hem imam, hem de cemaat gizlice ” Allâhumme salli ve Allâhumme Bârik”i okur.

5- Sonra eller kaldırılmaksızın yine “Allahu Ekber” denilerek üçüncü tekbir alınır ve cenaze duası okunur. Cenaze duasını bilmeyen onun yerine Fatiha Sûresini veya Kunut dualarını okuyabilir. Kunut dualarını da bilmeyen “Rabbenâ” duâsının veya kolayına gelen başka duları okur.

6- Dualardan sonra eller kaldırılmadan tekrar “Allahu Ekber” denilerek dördüncü tekbir alınır ve bir şey okunmaksızın önce baş sağ tarafa çevrilerek “Esselâmü aleyküm ve rahmetullah” denilir. Sonra baş sol tarafa çevrilerek “Esselâmü aleyküm ve rahmetulah” denilir ve böylece cenaze namazı bitirilmiş olur.

 

 

 

Kaynak: 

–  islamveihsan.com/cenaze-namazi-nasil-kilinir.html

Konu: Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ